Makalelerimiz

Güneş Enerjili Sarj İstasyonları

By 10/07/2018 No Comments

Dünya üzerinde hızla tükenen petrol kaynakları, azalan bu kaynaklar sonucu olası enerji krizleri, fosil yakıtların oluşturduğu çevresel sorunlar ve daha birçok etken enerji sektöründe yeni arayışları beraberinde getirmiştir. Bu sorunları çözmek amacıyla geri dönüşümlü ve çevreye zararı minimum olan alternatif enerji yöntemleri araştırılmaktadır. Bu araştırmalar sonucunda günümüzde elektrikli araçlar piyasaya sürülmeye başlanmış hatta bazı firmalar seri üretime geçmiştir

Elektrikli araçlar sessiz çalışma, yüksek verim, ucuz enerji gibi avantajlarının yanı sıra uzun sürede şarj olma gibi bir dezavantaja sahiptir.  Standart fosil yakıtlı bir araç 3-5 dk’lık depo doldurma işlemiyle ortalama 700 km yol alırken, elektrikli araçlar yaklaşık 150 km‘lik bir yol için standart şarj da 6-8 saat, hızlı şarjda ise minimum yarım saate ihtiyaç duymaktadır. Bu da elektrikli otomobil kullanımında sık sık şarj istasyonlarına uğramayı gerektirmektedir.

 

Elektrikli araçların yaygınlaşması mevcut enerji alt yapısında sorunlara neden olacaktır. Bu nedenle enerji üretim ve iletim sistemlerinin kapasitelerinin kademeli olarak arttırılması gerekmektedir.

Altyapı sorunları çözüldükten sonra iş yükü büyük oranda şarj istasyonlarına binecektir. Bu da elektrikli araç şarj istasyonlarının belirli ihtiyaçları karşılayabilecek yapıda olmasını gerektirmektedir.

Elektrikli otomotiv sektöründe hızlı bir yükselişte olan TESLA çevresel sorunlara duyarlılığını sergileyerek Güneş Enerjili sarj istasyonları kurmaya başlamıştır. Artık benzinsiz araçlar, yenilenebilir enerji kaynaklarından faydalanarak kilometre kat edecekler.

 

Bu istasyonlar, güneş enerjisiyle güç depoluyor ve dolayısıyla hiçbir maddi gidere sebebiyet vermiyor. Ayrıca araçların şarjının dışında, ev ve iş yerleri için de bu kullanılabiliyor.

Elektrikli araçların seri üretime başlamasıyla beraber bir çok otomobil firması ve petrol firması elektrikli sarj istasyonu kurma projelerini hayata geçirmeye başlamıştır. Çevreci bir yaklaşımla üretilen elektrikli araçların yenilenebilir enerjiyle sarj edilmesi amacın hedefe ulaştığı noktalardan biri olacaktır.

 

Kaynakça;
http://www.elektrikport.com
http://enerjienstitusu.com