Güneş Paneli Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar Nelerdir?

Güneş enerjisi üretmek amacı ile üretilmiş güneş panellerinin montajı, kurulumu, elektrik şebekesine bağlanması ve gerekli ayarların yapılması uzmanlık isteyen ve doğru yapılmadığında sistemin enerji üretimini/performansını düşürebilen bir istir. Evinizde ya da bir proje için kullanacağınız güneş panelleri seçerken dikkatli edilmesi gereken birçok nokta vardır. Teknik detaylarını anlamakla, yapılacak keşifle doğru seçim yapmak mümkün olmaktadır.

Son dönemlerde Çin yapımı paneller oldukça yaygın kullanılmaktadır. Ama bu noktada bilinmesi gereken önemli bir nokta ucuz bir ürün, gerekli teknik destek ve kurulum gereksinimleri yerine getirilmeden alındığında kısa vadede vasat bir performans sergiler ve 6 ay sonrasında ya tamamen bozulur ya da elektrik üretme performansında büyük ölçüde düşüş gösterir. Bu nedenle solar panel alınırken bilinen markaların distribütörlüğünü almış firmalardan ürün almak çok yararlı olacaktır. Teknik destek, kurulum, bakım ve garanti kapsamı aşamalarında bu tür firmalar her sorunda müdahale etmektedir.

Kurulacak yerin özelliklerine göre panel gücü belirlenmelidir. Ürünün watt cinsinden gücü ile fiyatı da doğru orantılıdır. Ürünün kataloğundan bu bilgilere ulaşılırken boyutuna da bakılmalı, kurulacak yere uygunluğuna dikkat edilmelidir. Güneş panelinin boyutunu ayni zamanda hangi tur solar hücrelerden yapıldığı da etkiler. Solar paneller temelde üç ana çeşitten oluşur. Bunlar; monokristal, polikristal ve ince film güneş panelleridir. Alınan verim doğrultusunda fiyatı da ona göre değişmektedir. Piyasada yaygın olarak fiyat-performans açısından değerlendirildiğinde polikristal panel kullanılmaktadır. Her geçen gün gelişen teknoloji ve rekabet sayesinde panel fiyatları düşmektedir. Önemli noktalardan biride garanti kapsam süresidir. Garanti ve amortisman süresinin birbirine yakın olması gerekmektedir.

Sonuç olarak panel şeçimi uzmanlık gerektiren, birçok seçim kriteri olan, kurulacak yerin özelliklerine uygunluk gerektiren bir iştir. Minerji olarak uzman kadromuzla yanınızdayız.