Evinizde Güneş Panelleri ile Elektrik Üretebilirsiniz!

Günümüzde güneş enerjisinden elektrik üretmek hem maliyet hem de çevreci olması

açısından cazip bir hale gelmiştir. Bir çok alanda kullanılabilen Fotovoltaik sistem özellikle öz tüketim giderlerini karşılayabilir ve Yürürlüğe giren “Lisanssız Elektrik Üretimi Yönetmeliği” dahilinde ürettiğiniz elektriği şebekeye verebilirsiniz.

Evinizde veya işyerinizde kuracağınız bu sistemle ne kadar elektrik üretebilirsiniz?

 

Güneş enerji sisteminin temel elemanları fotovoltaik güneş panelleridir. Evinizde kullanabileceğiniz paneller, 10 W’dan 325 W’a kadar güç aralığında rahatlıkla piyasada bulunabiliyor. Panellerin gücü büyüdükçe, boyutları da doğru orantılı şekilde büyüyecektir. Bu durumda kapladıkları alanda kullanılan panel çeşidine göre değişmektedir. 65cm x 65cm büyüklüğünde bir panel 50W’lık güç üretirken, 130 W’lık bir panel yaklaşık 140cm x 65cm gibi bir alan kaplar.

Kurulacak yerde yaygın olarak kullanılan 260 W,1650×990 boyutlarında panellerden kullanacağımızı düşünelim.Bir panel kabaca 1,65 metrekare yer kaplar. Panelimiz güneş gördüğü zaman 260 W’lık bir güç üretecektir. Bir başka deyişle, bir saat güneş gördüğünde 260 Wsaat yani 0,26 kWsaat’lik enerji üretecektir.

Yanlış bilinen bir çalışma prensibini düzeltmemiz gerekirse, bulutlu, güneşi göremediğimiz bir anda güneş panellerimiz çalışmaya devam edecektir. Güneş panelleri fotovoltaik etki ile çalışırlar. Çok bulutlu bir günde bile güneş panelimiz %50 verim ile çalışabilir.

Türkiye’de güneşlenme süresi yıl ortalaması günlük 7,2 saattir Aylık güneşlenme süreleri değişkenlik gösterir. Yoğun kış şartlarının hakim olduğu ocak ayında bir ayda güneş panelimiz ayda 100 saat çalışırken, yazın güneşli günlerinde aylık 350 saatten fazla bir süre elektrik üretir.

 

Türkiye’de ortalama bir eve,günde 8-10 kWsaat enerji harcar. Bir eve kurulacak 8-10 adet  güneş paneli, o evin enerji ihtiyacını karşılayacaktır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir